Kiedy zbrodnia staje się sztuką

Wystawa MZS, obraz Lidii Fizek. //Fot. Weronika Musiał

Lidia Fizek, studentka pierwszego roku scenografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, to członkini kolektywu artystycznego „Młodzi Zdolni Seksowni”. W rozmowie z Zuzanną Górną opowiada o najnowszej wystawie i sobotnim wernisażu MZS „Mostowa Crime”, którego główną inspiracją jest wstrząsająca historia morderstwa.

Dla tych, którzy was jeszcze nie znają, powiedz kilka słów o kolektywie. Jak powstaliście i jakie są założenia waszej współpracy?

­– Jesteśmy kolektywem artystycznym złożonym ze studentów UAP. Nie jest on uzależniony od uczelni, tylko powstał z naszej własnej inicjatywy, jako grupy znajomych. Działamy w Galerii Piec, która jest też naszą pracownią. W niej spotykamy się, żeby razem tworzyć, jednocześnie inspirując się nawzajem. Później powstaje z tego wystawa, która zawsze ma jakiś temat przewodni. Często opisujemy otaczającą nas rzeczywistość, na przykład naszą dzielnicę, o czym była mowa na poprzedniej wystawie „Ulica Krokodyli”. W ten sposób nazwaliśmy ulicę Mostową (przy której znajduje się Galeria Piec), zainspirowani Bruno Schultzem.

Przechodząc do najnowszej wystawy „Mostowa Crime”, jak można interpretować jej główny motyw?

Ponownie zaczerpnęliśmy natchnienia z naszego otoczenia, naszej dzielnicy. Na pozór jest spokojna, jednak jakiś czas temu doszło tam do zabójstwa w jednym z mieszkań. Można o nim poczytać w gazetach (jak podaje portal epoznan.pl, w mieszkaniu przy ulicy Mostowej mężczyzna podczas awantury ze swoją konkubiną chwycił nóż i zadał jej kilkanaście ciosów, raniąc ją w klatkę piersiową oraz brzuch – przyp. red.). Chcieliśmy opisać, co tak naprawdę się dzieje, a czego nie widać gołym okiem. Temat zbrodni zainspirował nas do puszczenia wodzy fantazji i jest on obecny w naszych pracach.

Jakich prac można się spodziewać?

Na tej wystawie będzie malarstwo, ale również pojawią się grafiki. Allen Mack maluje swoje nastoletnie życie i na jego obrazie, zgodnie z tematem przewodnim, będzie przedstawiona jego „zbrodnia”. Amadeusz Robaszkiewicz maluje głównie bramy. Jego koncepcja jest taka, że w momencie, kiedy ją przekraczamy, zakładamy inną „maskę” w zależności od tego, gdzie wchodzimy – na przykład do domu, na uczelnię. Pojawi się też praca „Kwiaty zła” Magdaleny Sokołowskiej. Kwiaty są pełne symboliki uczuć, emocji. Często wiążą się z erotyzmem i zmysłowością, ale również z tajemnicą, zbrodnią i złem. Julia Olszewska natomiast stworzyła grafikę zainspirowaną filmem „Psychoza”. Anna Kossyk w swoich pracach zawiera myśl o intuicji.

A jakie prace twojego autorstwa będzie można zobaczyć?

– Swoją pasję do scenografii i projektowania ubioru przekładam na płótno, tak było również tym razem. W mojej pracy zainspirowałam się musicalem „Chicago”, którego tematem jest morderstwo. W utworze „Cell Block Tango”, jedna z bohaterek śpiewa o tym, jak zabiła artystę, którego bardzo kochała. „Wydaje mi się, że można powiedzieć, iż zerwaliśmy z powodu różnic artystycznych. On widział siebie żywym, a ja jego martwym!” – to moje ulubione zdanie z tej piosenki, które przyświecało mi w mojej pracy.

W jaki sposób obecna sytuacja społeczno-polityczna oraz pandemia wpłynęły na prace twoje oraz innych artystów?

– Obecna sytuacja jest widoczna w naszych pracach. Niektórzy artyści z naszego kolektywu bardzo się na tym skupili. Ewa Greszta i Mikołaj Kura stworzyli grafiki polityczne, które dotkną tematów bardzo kontrowersyjnych i budzących wiele emocji w polskim społeczeństwie. Jeżeli chodzi o pandemię, to głównie zmieniła nasz sposób działania. Wernisaż nie odbędzie się w takiej formie, w jakiej był dotychczas, kiedy mogliśmy wszyscy osobiście spotkać się w galerii, tylko online.

Jak będzie on zorganizowany?

– W dzień wernisażu na naszym wydarzeniu i fanpage’u „MZS Młodzi Zdolni Seksowni” na Facebooku pojawią się zdjęcia oraz wideo. Pokażemy prace i wypowiemy się na ich temat, w ten sposób będzie można poznać niektórych artystów. Dodatkowo pojawi się transmisja na żywo, bo spotykamy się kolektywem w galerii. Wystawa najprawdopodobniej będzie dostępna przez miesiąc.

W jaki sposób odbiorcy będą mogli zadać pytanie lub podzielić się myślą dotyczącą konkretnej pracy?

– Na naszej stronie na Facebooku ukażą się posty, w których każdy może wyrazić swoją opinię czy zadać pytanie. Dodatkowo w trakcie transmisji na żywo jest możliwość dodawania komentarzy na bieżąco, a my postaramy się na nie odpowiadać.

Podsumowując, gdzie i kiedy będzie można uczestniczyć w wernisażu online?

W najbliższą sobotę, 5 grudnia na wydarzeniu „Mostowa Crime” na Facebooku pojawią się wszystkie najnowsze informacje, więc zapraszam do śledzenia. Dodatkowo można odwiedzić fanpage „MZS Młodzi Zdolni Seksowni” oraz profil na Instagramie (młodzi_zdolni_sexowni), by obejrzeć również nasze poprzednie wystawy i obserwować to, co będziemy przygotowywać w przyszłości.

Rozmawiała Zuzanna GÓRNA