Najlepsi z najlepszych

Zeszłoroczny wynik Plebiscytu zaskoczył większość ekspertów. Jak będzie w tej edycji? Fot. Newspix/Piotr Kucza

2020 był w świecie sportu rokiem wyjątkowym – nie tylko ze względu na brak kluczowych imprez, w tym Igrzysk Olimpijskich. Pandemia koronawirusa spowodowała wiele innych zmian, a jedną z ważniejszych był brak kibiców na trybunach. W tym trudnym czasie Polacy mogli jednak liczyć na swoich ulubieńców. Najlepsi z nich w sobotni wieczór zostaną uhonorowani na gali podsumowującej coroczny Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca Polski.

Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie. Szwedzki dziennik „Svenska Dagbladet” zaczął przyznawać nagrody najlepszemu sportowcowi lub zespołowi zaledwie rok wcześniej. Polska tradycja trwa nieprzerwanie od 1926 roku. Wśród laureatów znajduje się wielu wybitnych ludzi sportu. Są to zarówno bohaterowie 20-lecia międzywojennego, tacy jak Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar czy Stanisław Marusarz, powojenne sławy – Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek, jak i współcześni herosi z Justyną Kowalczyk, Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem, Robertem Lewandowskim, Anitą Włodarczyk, Kamilem Stochem, Bartoszem Kurkiem i Bartoszem Zmarzlikiem na czele.

Im dalej w las, tym więcej niespodzianek

Obserwując rywalizację o miano najlepszego sportowca w Polsce, można zauważyć bardzo ciekawy trend. Chcąc uzyskać wysokie miejsce w plebiscycie oprócz wyników sportowych, warto…być też popularnym. Duże zasięgi w mediach społecznościowych, a także dobrze prowadzona kariera pod względem marketingowym sprawiają, że zwykły kibic szybciej dostrzeże i doceni daną osobę.

Zdarzają się jednak sytuacje, że murowany faworyt do zwycięstwa musi obejść się smakiem. Fala krytyki spadła na ubiegłorocznego laureata Bartosza Zmarzlika. Mistrz świata na żużlu pokonał w bezpośrednim starciu, i to dużą różnicą głosów, gwiazdę światowego futbolu i prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnego polskiego sportowca – Roberta Lewandowskiego. Zamiast jednak cieszyć się ogromnym sukcesem gorzowianina, ludzie woleli niepochlebnie komentować zarówno jego, jak i uprawiany przez niego sport. Nawet dziennikarze piłkarscy, w tym były reprezentant Polski, Wojciech Kowalczyk, umniejszali sukces 25-latka i wyśmiewali samą dyscyplinę. Jak to się zatem stało, że Bartosz wygrał plebiscyt? W Polsce żużel traktowany jest trochę jak religia, szczególnie w miastach mających swoje drużyny w zawodowych ligach. Po ogłoszeniu nominowanych środowisko mocno się zmobilizowało. Nawet klub z Zielonej Góry, który, delikatnie mówiąc, nie pała wielką miłością do macierzystej Stali Zmarzlika, na swoich profilach w mediach społecznościowych zachęcał do oddawania głosów na gorzowianina. Dotyczyło to zresztą wszystkich ekstraligowych zespołów. Finalnie dało to całej dyscyplinie ogromny sukces w postaci zwycięstwa zawodnika Żółto-Niebieskich. Triumf ten trudno będzie jednak powtórzyć w tym roku.

Kto, jak nie Robert?

Ten, który według wielu miał w cuglach wygrać poprzedni Plebiscyt „Przeglądu Sportowego”, do zbliżającej się edycji przystępuje z jeszcze większymi osiągnięciami. Lewandowski został niedawno wybrany najlepszym piłkarzem roku FIFA, zostawiając w pokonanym polu takie tuzy jak Cristiano Ronaldo czy Leo Messi. Wygrał również plebiscyt Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej na sportowca roku. Wraz ze swoim klubem z Monachium zdobył w końcu długo wyczekiwaną Ligę Mistrzów i mistrzostwo Niemiec. Wywalczył tytuł króla strzelców zarówno w Bundeslidze, jak i europejskich rozgrywkach. To tylko niektóre z niedawnych sukcesów kapitana reprezentacji Polski. Umniejszać ich nie może fakt, że kadra Biało-Czerwonych nie zawsze grała piłkę ładną dla oka oraz że nie odbyły się mistrzostwa Europy. I tylko żal, że akurat w 2020 nie przyznano Złotej Piłki, bo można być pewnym, że również ta nagroda trafiłaby w ręce naszego napastnika.

Kto może pozbawić zwycięstwa najlepszego piłkarza na świecie? Pomimo odwołania Igrzysk Olimpijskich i innych ważnych imprez sportowych kandydatów na to miano jest co najmniej kilku. Wśród faworytów do zajęcia wysokiego miejsca wymienia się zeszłorocznego laureata. Zmarzlik ma za sobą kolejny świetny sezon, który przypieczętował obroną indywidualnego mistrzostwa świata. Nie można zapominać również o prawdopodobnie największej sensacji zeszłego roku, czyli Idze Świątek. Tenisistka na przełomie września i października podczas French Open wprawiła wszystkich Polaków w zachwyt, kiedy jako pierwsza kobieta z naszego kraju wygrała turniej wielkoszlemowy w grze pojedynczej. Organizacja WTA przyznała jej ponadto dwie nagrody: dla zawodniczki, która w ciągu minionego sezonu uczyniła największy postęp w swojej grze oraz dla ulubienicy kibiców. Dużą szansę na podium ma aktualny mistrz UFC w wadze półciężkiej – Jan Błachowicz. Cieszynianin nie był faworytem walki z Dominickiem Reyesem, jednak pokazał „legendarną polską siłę” i zwyciężył przez nokaut w drugiej rundzie. Został tym samym pierwszym mężczyzną z Polski (a drugim Polakiem po Joannie Jędrzejczyk), który zasiadł na tronie najlepszej federacji MMA na świecie. Zawsze groźni w rywalizacji o czołowe lokaty są skoczkowie. Kibice z pewnością licznie oddadzą na nich swoje głosy, szczególnie po ostatniej euforii związanej z Turniejem Czterech Skoczni (Kamil Stoch zwyciężył, a Dawid Kubacki był trzeci). Pierwszy etap głosowani już za nami, ale okazja do wsparcia swoich faworytów nadarzy się także w trakcie Gali Mistrzów Sportu, podczas której wyłoniona zostanie najlepsza dziesiątka. Widzowie będą mogli głosować za pomocą SMS-ów.

Mijający rok był w wielu aspektach bardzo trudny. Sport jest jednak taką dziedziną życia, dzięki której choć na chwilę można z łatwością zapomnieć o problemach codzienności. Tym bardziej jeśli o najwyższe lokaty w ulubionych dyscyplinach walczą nasi rodacy. Dzięki nominowanej „15” Plebiscytu organizowanego przez „Przegląd Sportowy” i Polsat kibice na przestrzeni 2020 roku odczuwali ogromną radość i dumę z bycia Polakami. Niech tej atmosfery nie zmieni rozstrzygnięcie zbliżającej się wielkimi krokami Gali Mistrzów Sportu. Ktokolwiek okaże się zwycięzcą, można być pewnym, że zasłużył na ten wyjątkowy laur.

NOMINOWANI W 86. PLEBISCYCIE „PRZEGLĄDU SPORTOWEGO” NA NAJLEPSZEGO SPORTOWCA POLSKI
1. Jan Błachowicz (MMA)
2. Jan-Krzysztof Duda (szachy)
3. Magomedmurad Gadżijew (zapasy)
4. Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe)
5. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
6. Michał Kwiatkowski (kolarstwo)
7. Wilfredo Leon (siatkówka)
8. Robert Lewandowski (piłka nożna)
9. Natalia Maliszewska (short-track)
10. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo)
11. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
12. Iga Świątek (tenis)
13. Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletyka)
14. Katarzyna Wasick (pływanie)
15. Bartosz Zmarzlik (żużel)

Marta KOTECKA