Literackie nadzieje nowego roku

Pozycje obowiązkowe na 2022 rok to książki angażujące się społecznie w
zmiany klimatyczne. / Źródło: kolaż własny.

Rok 2021 minął w cieniu wyzwań narzuconych przez 2020. Społeczeństwo zaczęło postrzegać przyszłość w nowym świetle. Z raportu Google Trends wynika, że wielu użytkowników w minionym roku interesowało się ważkimi politycznymi tematami: kryzysem klimatycznym, wyborami prezydenckimi w USA czy konfliktem w Kabulu. Te wszystkie zmiany, niepokoje, a także nadzieje związane z życiem po 2021 roku zarejestrowali autorzy książek, którzyszukają odpowiedzi na wiele egzystencjalnych pytań.

Twórcy przedstawieni w zestawieniu to osoby zajmujące się różnymi dziedzinami– znajdują się tu więc dziennikarze, filozofowie oraz naukowcy. Łączy ich wszystkich śmiałe spojrzenie w przyszłość, objawiające się w dosadnej interpretacji zachowań społeczeństwa czy też zmian postępujących na świecie.Dlatego niniejsze lektury nie tylko stanowią solidną dawkę rzetelnej wiedzy, ale też dodają nieco rozsądku i nowej perspektywy w radzeniu sobie z przeciwnościami narzuconymi wraz z początkiem nowej dekady XXI wieku.

„Jutro jest teraz” Jutronauci

Książka jest zbiorem rozmów i tekstów z Jutronautami; projektem spod ręki „Gazety Wyborczej”, który miał za zadanie prognozowanie niedalekiej przyszłości. Osoby z różnych, odległych od siebie dziedzin rozmyślają nad niebezpiecznie zmieniającymi się czasami, podejmując się tematów z zakresu sztuki, zdrowia psychicznego, przemian politycznych czy medycyny. Lektura skupia się przede wszystkim na pandemii COVID-19, co stanowi świetne źródło przemyśleń na temat wpływu wirusa na nasze zachowanie oraz codzienne życie. Błyskotliwe uwagi o postpandemicznym świecie z pewnością nakreślą zupełnie nowy obraz przyszłości w głowie czytelnika, nie do końca zdającego sobie sprawę, jak wiele przeobrażeń dokonało się od momentu wykrycia pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem.

„Zabójcze aplikacje”  Michał R. Wiśniewski

W ostatnich latach diametralnie zmieniliśmy postrzeganie siły smartfonów i ta książka idealnie to obrazuje. Te inteligentne urządzenia stały się naszym nieodłącznym towarzyszem życia, a bez narzędzi, które oferują, wielu z nas mogłoby sobie na co dzień nie poradzić. Choć tytuł jest niezbyt adekwatny co do treści przepełnionej dystansem i humorem, to na pewno sama lektura okaże się niezwykle pożyteczna. W książce Michała R. Wiśniewskiego obserwujemy historię smartfonów, aplikacji czy gier jako refleksję nad tym, co było i co będzie dalej. Dla osób chcących nadrobić zaległości ze świata technologii, zwłaszcza te skoncentrowane na smartfonach, jest to wartościowa pozycja.

„Co robić przed końcem świata”  Tomasz Stawiszyński

Autor zabiera nas w świat nieco pesymistycznych przemyśleń. Pisze o przepełnionej chaosem rzeczywistości skupionej wokół socialmediów; zbliżającej się w niepokojącym tempie katastrofie klimatycznej; obawach przed kolejną wojną światową oraz internetem, który staje się bardziej niebezpieczną bronią, aniżeli medium służącym do tworzenia globalnej wspólnoty. Książka Stawiszyńskiego jest pozycją filozoficzną, co czyni ją bardziej otwartą na refleksje człowieka bezsilnego wobec wszelakich zmian, a przede wszystkim skłania do pewnej samodzielnej debaty nad tezami podsuniętymi przez autora.

„Zmienić świat raz jeszcze” Tomasz S. Markiewka

Książka koncentruje sięna aspektach kryzysu klimatycznego, który stał się dla społeczeństwa bardziej widoczny, odkąd pandemia obnażyła słabość systemu, w jakim przyszło nam żyć. Należy jednak podkreślić, że ta lektura nie ma za zadania udowodnić nam po raz kolejny tego, co wcześniej zostało już udowodnione – Markiewka nie zamierza prezentować ponurych statystyk czy też wiadomości o katastrofie środowiskowej, a bardziej pokazać, jak sobie z nią radzić. Oferuje świeżą perspektywę, która może odmienić nasze podejście do ratowania planety. To czyni ją ważnym źródłem wiedzy o walce z klimatycznymi reperkusjami, wywołanymi szkodliwą działalnością człowieka.

Książki od zawsze były i są świetnym medium wywołującym refleksjęoraz wymianę myśli. Choć żyjemy w niepewnych czasach i pewnie łatwiej jest nam czytać krzykliwe nagłówki zwiastujące złe wiadomości, to wymienione wyżej książki powinny zmienić nasze podejściedo 2022 roku na bardziej trzeźwe i skoncentrowane na wyciąganiu wniosków z poprzednich lat.

Agata TASZAREK