„Podwójna” gala na WNPiD. Rozdania nagród w plebiscytach „Mediom Przyjazny” oraz „Dziennikarskie Koziołki” powracają!

fot. Katarzyna Rachwalska/Fenestra

Dziennikarze wielu formatów oraz ci, bez których ich skuteczna praca nie byłaby możliwa, zgromadzili się w ciepły środowy wieczór 31 maja w murach Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Łączona ceremonia rozpoczęła się o godzinie 18. Gości przywitał dziekan WNPiD – Prof. UAM dr hab. Andrzej Stelmach.

Chociaż gale „Dziennikarskie Koziołki” oraz „Mediom Przyjazny” dzieli tradycyjnie kilka miesięcy, w tym roku powróciły one w wyjątkowej formule. Łącznie przyznano 12 wyróżnień, pięć dla „przyjaznych” oraz aż siedem dla „koziołków”. Wśród nagrodzonych znaleźli się absolwenci WNPiD, przedsiębiorcy, samorządowcy, zawodowi dziennikarze oraz przedstawiciele innych różnorodnych dziedzin. Nagroda „Mediom Przyjazny” stanowi ukłon dziennikarzy w stronę, tych, którzy doceniają wagę rzetelnej informacji w mediach. Z kolei „Dziennikarskie Koziołki” to wyróżnienie, które dziennikarze przyznają swoim koleżankom i kolegom po fachu, doceniając w ten sposób ich profesjonalizm, osiągnięcia i wkład w życie medialne Poznania i Wielkopolski.

„Bez dziennikarza żyć nie sposób”

Gala ukazała w pełnej krasie różne oblicza dziennikarstwa oraz przeplatających się z nim dziedzin życia. Prowadzący podkreślali jak ważna i wielopłaszczyznowa jest symbioza dziennikarza z otoczeniem, to od ich ścisłej kooperacji zależy rzetelność i jakość przekazywanych treści. Laureaci prezentowali się każdorazowo dwukrotnie – przedstawiając się za pośrednictwem przygotowanych wcześniej nagrań oraz podczas krótkich wystąpień przed audytorium. Wśród wyróżnionych jako osoby „Mediom Przyjazne” znalazł się, między innymi, burmistrz Pobiedzisk – mgr Ireneusz Antkowiak, który podkreślił rolę mediów w kreowaniu pozytywnego wizerunku i rozpoznawalności samorządów. Kolejna statuetka powędrowała do dra hab. n. med. Witolda Kyclera – chirurga onkologa, promującego dzięki współpracy z mediami profilaktykę nowotworów. Wyróżnienie otrzymał też prezes Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego – prof. Hieronim Maciejewski. Pozostałe nagrody trafiły do przedstawicieli świata biznesu – dyrektora operacyjnego firmy z branży spożywczej „Lomania”, Waldemara Migdałka oraz do dyrektora generalnego centrum ubezpieczeń „UNIQA”, Tomasza Rachwała. Druga część gali honorowała osoby wyróżnione „Dziennikarskimi Koziołkami”. Nagrody przyznano, między innymi, telewizji WTK, wskazując na jej ważną rolę jako kuźni dziennikarskich talentów, związanemu zawodowo z marketingiem Błażejowi Procherze, który pierwsze dziennikarskie kroki stawiał w „Kurierze Akademickim”. Statuetki otrzymali także: adwokat Zbigniew Standar oraz koniński fotograf Mirosław Jurgielewicz. Lauretką prestiżowego plebiscytu została również Oliwia Trojanowska, redaktorka naczelna „Fenestry”.

Podczas gali nie zabrakło humorystycznych akcentów, przeplatanych wspomnieniami i anegdotami. Różnorodność życiorysów jej uczestników pozwalała na czerpanie wzajemnej inspiracji i wymianę doświadczeń – zarówno pokoleniowych, jak i dziennikarskich.

Rozdanie „Dziennikarskich Koziołków” oraz nagród „Mediom Przyjazny” to ważne wydarzenia dla wielkopolskiej sceny medialnej. Zdobycie wyróżnień to, w słowach samych laureatów, nobilitacja, stanowiąca nierzadko zwieńczenie długiej drogi i lat wymagającej pracy. Serdeczne podziękowania i słowa pełne wzruszenia wybrzmiały tamtego wieczoru nie raz, nie dwa. Na zakończenie spotkania, osoby wyróżnione wspólnie stanęły przed obiektywami oraz wraz z gośćmi i gospodarzami udały się na poczęstunek. Wszystkim dwunastu laureatom gratulujemy!

Kacper ZIELENIAK