Wolność- pojęcie względne

Czy media są niezależne? Czy w prasie rzeczywiście istnieje wolność słowa? Te pytanie zadają sobie codziennie badacze dziennikarstwa. W czwartek 27 marca dyskusję na ten temat wraz z prof. Dorotą Piontek podjęli goście WNPiD: Cezary Łazarewicz z  ,,Wprost’’, ks. Adam Boniecki i Piotr Mucharski z ,,Tygodnika Powszechnego’’ oraz reprezentujący ,,Press’’ Andrzej Skworz.

Wstępem do rozważań i jednocześnie głównym wątkiem spotkanie był zeszłoroczny artykuł Cezarego Łazarewicza, który został opublikowany we wrześniu na łamach ,,Tygodnika Powszechnego’’. Autor wcielając się w rolę dziennikarza śledczego odkrył aferę związaną z nieuczciwymi działaniami spółki Orzeł Biały oraz jednej z agencji Public Relations w związku ze staraniami o niemodyfikowanie ustawy o bateriach i akumulatorach. Chodziło oczywiście o pieniądze. Napisany tekst długo czekał na publikację. Problem polegał na tym, że z różnych powodów (zarówno ekonomicznych jak i wynikających z pewnych układów i powiązań) nikt nie chciał go wydać. Podjął się tego ,,Tygodnik Powszechny’’, który nie obawiał się konsekwencji i możliwych sankcji ze strony MDI. Artykuł po opublikowaniu wywołał burzę wśród opinii publicznej.

W taki sposób rozpoczęto debatę „Wolny rynek! Wolne media?”. Goście dyskutowali m.in. o powiązaniach mediów z władzami, o ich uzależnieniu od agencji PR, a także o niezdrowych układach dziennikarzy z „pijarowcami”. Ksiądz Boniecki podkreślił problem dominacji cynizmu na rynku prasy, kultu pieniądza oraz szerzącej się korupcji. Dyskusja okazała się nie tylko merytorycznym wykładem, ale przede wszystkim przestrogą, zarówno dla przyszłych dziennikarzy jak i przedstawicieli świata reklamy i Public Relations.

Ewa NOWAK

Dodaj komentarz