Trzech wspaniałych

Kto zasłużył najbardziej na nagrodę? (goal.com)

Kto zasłużył najbardziej na nagrodę? (goal.com)

 

12 stycznia oczy miłośników piłki nożnej będą zwrócone na ceremonię wręczenia Złotej Piłki FIFA w Zurychu. Nagroda powstała w 2010 roku z połączenia plebiscytów Złotej Piłki magazynu France Football oraz piłkarza roku FIFA. Wyboru dokonają kapitanowie oraz selekcjonerzy drużyn narodowych oraz międzynarodowi przedstawiciele środków masowego komunikowania wskazani przez France Football.

Jak co roku wybór wywołuje wiele emocji. Do czasu ceremonii jesteśmy codziennie zalewani opiniami na temat potencjalnych zwycięzców. Byli piłkarze, trenerzy, dziennikarze, osoby związane ze środowiskiem piłkarskim są proszeni o udzielenie wypowiedzi na temat swojego faworyta.

Większość sympatyków piłki nożnej powinna bez najmniejszych zastrzeżeń zaakceptować wybór trzech nominowanych, a są nimi: Lionel Messi, Cristiano Ronaldo oraz Manuel Neuer. O ile wybór trójki z 23 nominowanych zawodników był stosunkowo prostym zadaniem, to wybór najlepszego spośród nich nie należy już do najłatwiejszych. Czy Cristiano drugi raz z rzędu otrzyma nagrodę? A może ponownie Internet obiegną zdjęcia z gali przedstawiające niezadowoloną minę Portugalczyka? Być może hegemonię napastników bijących strzeleckie rekordy przerwie bramkarz o niebywałych umiejętnościach technicznych. Pewne jest, że za każdym pretendentem do zwycięstwa przemawiają mocne argumenty.

Lionel Mesii 2014 roku nie zaliczy do najlepszych w karierze. 27 letni zawodnik po raz pierwszy od 2008 roku nie zdobył żadnego trofeum drużynowego. Może jednak pochwalić się dojściem wraz z reprezentacją Argentyny do finału mistrzostw świata. Został wybrany także najlepszym zawodnikiem turnieju, na co jednak według wielu ekspertów nie zasłużył.   Cristiano Ronaldo to maszyna do strzelania goli. Strzela je jak na zawołanie. Mimo nieudanych mistrzostw świata jest faworytem większości ekspertów i bukmacherów. 29-latek nieustannie pozostaje kluczową postacią „królewskich” i decyduje o ich sile. Z Realem w 2014 roku zdobył Puchar Króla, Ligę Mistrzów, Superpuchar Europy oraz Klubowe Mistrzostwo Świata. Pobił strzelecki rekord Champions League, zdobywając w trakcie rozgrywek niebywałą liczbę 17 bramek.

Trzecim nominowanym jest Manuel Neuer. Reprezentant Niemiec, mistrz świata, najlepszy bramkarz Mundialu. W przypadku 28-latka bramkarz to jednak za małe słowo. Neuer wyznacza trendy, pokazuje, jak powinien zachowywać się na boisku nowoczesny goalkeeper. Doskonale wyszkolony technicznie, potrafi bezbłędnie wprowadzić piłkę do gry lub przerwać akcję przeciwnika i dokładnym podaniem rozpocząć akcję własnej drużyny.

Głównym piłkarskim wydarzeniem w mijającym roku były mistrzostwa świata rozgrywane w Brazylii. Jeżeli decydujący o wyborze swoje decyzje będą podejmować przez pryzmat właśnie Mundialu, największe szanse na zwycięstwo ma Manuel Neuer. Messi wprawdzie  dotarł z reprezentacją Argentyny do finału, jednak tak samo jak Ronaldo, podczas turnieju nie zachwycał swoją grą, do której zdążył nas przyzwyczaić. Za Ronaldo przemawia ilość zdobytych trofeów oraz indywidualne statystyki, które na każdym kroku robią niesamowite wrażenie. Kapitanowie, selekcjonerzy i dziennikarze stoją przed ciężkim zadaniem. Każdy wybór będzie miał swoich zwolenników jak i przeciwników, lecz pewne jest, że każdy z trójki nominowanych w pewnym stopniu zasłużył na to trofeum.

 Kinga KWIECIEŃ

[poll id=”2″]

Dodaj komentarz