Meteory rozdane

11171701_926537010744443_177837817_o

Dzisiaj na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa mieliśmy przyjemność gościć kilkanaście redakcji, które brały udział w pierwszym finale Moraskiego Meteora, konkursu na najlepiej wykonaną gazetkę szkolną.

Imprezę zainaugurowała i poprowadziła dr. Dominika Narożna. Oprócz niej w salce profesorskiej obok „Polikaktusa” pojawiły się dziś także inne doskonale znane studentom dziennikarstwa osoby. Wśród nich redaktorzy Andrzej Niczyperowicz i Lesław Ciesółka oraz profesor Andrzej Skrzypczak, któremu to przypadł zaszczyt uhonorowania zwycięzców tegorocznej edycji konkursu.

Pierwsza nagroda trafiła do redakcji II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu za gazetkę „Kontrast”. Drugie miejsce przypadło Poznańskiej Szkole Międzynarodowej wydającej czasopismo 4Hands, a na najniższym stopniu podium uplasowała się „Liberta” z Zespołu Szkół Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach. Do nagrody pretendowały także redakcje z innych miast m.in. z Gniezna, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego czy Ostrzeszowa, które otrzymały wyróżnienia.

Na razie w "Kontrastach", w przyszłości w "Fenestrze"?

Na razie w „Kontrastach”, w przyszłości w „Fenestrze”?

– W tym konkursie tak naprawdę nie ma przegranych – dodała po wręczeniu nagród, dr Dominika Narożna. Rzeczywiście, wszystkie redakcje mogły się poszczycić naprawdę dobrą jakością swoich gazet. Zarówno pod względem merytorycznym jak i stylistycznym, nie odstępowały od czasopism profesjonalnych wydawnictw. Dobrze ujął to w słowa Przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Poznaniu Pan Krzysztof Klefas. – To wspaniale widzieć masę młodych twarzy, które wychodzą ze swoją wiedzą poza szkolne obowiązki. Wszyscy jesteście zwycięzcami, bo udało wam się przekroczyć granicę, której inni przekroczyć nie mieli odwagi.

Swoją pomoc w dalszym rozwoju intelektualnym wybitnej młodzieży zaoferowało Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które zobowiązało się dostarczać młodym redaktorom wszelkie niezbędne do pracy materiały.

4Hands

4Hands

Pomysł konkursu zrodził się rok temu, ale z powodu niedogodności związanych z datą, która została ustalona na okres przedmaturalny, konieczne było przeniesienie inauguracyjnego konkursu. Profesor Andrzej Skrzypczak wyraził nadzieję, że Meteor Moraski na stałe wpisze się w tradycję Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Tym samym zachęcił tegorocznych uczestników do dalszej pracy i rozwoju swoich gazet. Kto wie, być może już niedługo ich rozwój będzie można obserwować na WNPiD częściej.

Grzegorz IWASIUTA

Dodaj komentarz