Gra w dziesiątkę cz. I

Rocket League

Dobiegający do końca rok 2015 zapewnił nam premiery długo wyczekiwanych kolejnych części „dużych” tytułów, a także innych, mniej znanych, gier typu Indie. Nie zabrakło także odnowionych, starszych produkcji. W które z nich warto zagrać? Przedstawiam wam moją propozycję top 10 gier, które warto uruchomić w czytniku konsoli i/lub w komputerze osobistym.

10. Rocket League – PS4, XO, PC

Rocket League to nietypowa gra o piłce nożnej. Otóż gra się w nią nie piłkarzami a samochodzikami, które przy pomocy dopalaczy mogą strzelać bramki, wykonywać nietuzinkowe akrobacje, a nawet nokautować przeciwników zderzając się z nimi. Zasady są proste, na boisku zbierają się dwie drużyny, po dwóch graczy, którzy mają za zadanie umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Pomimo swojej prostoty gra jest niezwykle wciągająca i zebrała sobie pokaźną grupę sympatyków na całym świecie.

9. Grim Fandango Remastered – PS4, PSV, PC, ANDROID, IOS

Był taki czas, kiedy jednymi z najlepszych gier były tak zwane przygodówki. Jest to typ gier z bardzo silnym naciskiem na fabułę oraz myślenie. W dzisiejszych czasach, gdy rynek został zdominowany w większości przez bezmyślne FPSy (strzelanki z widokiem z oczu bohatera), dobrych gier przygodowych jest jak na lekarstwo. Na szczęście z pomocą przyszło studio Duble Fine, które postanowiło przygotować odnowioną wersję jednej z niezapomnianych przygodówek lat 90 – Grim Fandango.

grim fandango

W grze wcielamy się w zmarłego agenta podróży, który pomaga przedostać się świeżo „zmarłym” na tamtą stronę. W trakcie wykonywania swojej pracy natrafia na spisek, który przewróci jego nieżycie do góry nogami. Gra inspirowana jest meksykańskim folklorem, dzięki czemu audiowizualnie odbiega od większości znanych nam produkcji, co zdecydowanie działa na jej korzyść.

8. Cities Skylines – PC

Cities Skylines

Jeżeli myślicie o symulatorach budowy i rozwoju miasta, to zapewne myślicie o SimCity. W tym roku jednak gra od EA doczekała się godnej konkurencji w postaci Cities Skylines. Jest to obecnie najlepszy tytuł, który pozwoli wam na wcielenie się w rolę burmistrza i zarządzanie swoją własną metropolią, od budowy prostej drogi i placu zabaw dla dzieci, po potężne drapacze chmur. Warto zwrócić uwagę, że zarządzanie miastem to nie tylko budowa nowych budynków. To także odpowiednie zarządzanie finansami miasta i dbanie o to, aby mieszkańcom żyło się dobrze.

7. Resident Evil HD (biohazard HD Remaster) – PS3, PS4, X360, XO, PC

Nie oszukujmy się, seria Resident Evil (znany w Japonii jako biohazard) w ostatnich latach była cieniem samego siebie. Klimatyczny gatunek Survival Horror wraz z pojawieniem się 4 części serii został porzucony, na rzecz szybkiej, pełnej akcji strzelanki z widokiem z trzeciej osoby.

Resident Evil

Fani płakali, krzyczeli, żądali i Capcom, firma matka serii RE, dał się przekonać na wypuszczenie do cyfrowego obiegu odnowionej wersji gry z 2002 roku w jakości HD, dostępnej dotąd wyłącznie na konsole Nintendo GameCube i Wii. Rezultat? Świetna gra, która audiowizualnie potrafi zmrozić krew w żyłach nawet najbardziej odważnym graczom. Warto także wspomnieć, że część ta została przyjęta na tyle ciepło, aby utorować drogę do pełno prawnego remake’u drugiej części serii, na którą także z niecierpliwością czekamy.

6. Until Dawn – PS4

Czy oglądając horrory, macie wrażenie, że postaci na ekranie zawsze robią rzeczy, których nie powinny? Rozdzielają się zamiast zostać razem, otwierają drzwi, których nie powinny, nie odwracają się w odpowiednich momentach.

Until Dawn

Teraz możecie sami przekonać się jak dobre decyzje bylibyście w stanie podejmować wy sami. W tej grze przygodowej, przyjdzie nam wcielić się w grupę przyjaciół, którzy spotkali się w górach w rocznicę śmierci zaginięcia przyjaciółki. Niestety zwykłe spotkanie zmienia się w pełną napięcia walkę o przetrwanie. W grze do czynienia mamy z bardzo rozbudowanym systemem wyborów. Decyzje, które podejmiemy w danej chwili, będą miały różne konsekwencje w przyszłości, wobec czego grę można przejść na kilka różnych sposobów. To, czym Until Dawn oczarował graczy, to jego niezwykłe podobieństwo do horrorów klasy B. Przeżywa się dobrze wyreżyserowany, interaktywny film.

Część druga rankingu już jutro.

Dawid KROLL

Dodaj komentarz