Zwolennicy społeczeństwa poinformowanego, czyli laureaci Nagrody Pulitzera 2018

Fot. Ryan Kelly/The Daily Progress

Kolejna lista nazwisk, które powinny być nam znane, kolejne książki dołączające do długiego ciągu tych „do przeczytania”. Jeszcze jeden album muzyczny, jeszcze jedna fotografia przypominająca w jak bardzo złym i niepoprawnym świecie żyjemy. Ale poczekaj, chwileczkę! Wcale nie musi tak być. Gdyby przyjąć, że wszelkie literackie, muzyczne, fotograficzne dzieła są jak ludzkie DNA – unikatowe, tajemnicze i niepojęte, dochodzimy do wniosku, iż potrzeba nam wciąż nowych inspiracji, wiedzy, myślenia, a sterta wciąż nietkniętych tytułów to po prostu szansa.

Nagroda Pulitzera, jest obserwowana na całym świecie, mimo że zostaje przyznawana głównie amerykańskim twórcom. Kandydaci mają szerokie pole do popisu (21 kategorii), jury pełne ręce roboty (ogromne ilości zapisanych stron, ostateczny wybór, decyzyjność), a mole książkowe oraz zwolennicy społeczeństwa poinformowanego, tak zwani dziennikarze, cierpliwość do wyćwiczenia (nie liczcie na choćby jeden mały, zwycięski spoiler przed wyznaczonym dniem i godziną oficjalnego werdyktu). Joseph Pulitzer, wydawca prasowy pochodzący z Węgier, postanowił wesprzeć Uniwersytet Columbia, przekazując mu swój dobytek na kartach testamentu. Jego głównym celem było ufundowanie nagrody oraz powstanie szkoły dziennikarskiej. Co ciekawe, czasem zdarza się, że wyróżnienie z danej kategorii w ogóle nie zostanie przyznane, jak na przykład w 1920, 1946, 1977 czy 2012 (dotyczyło to książek). Natomiast za datę rozpoczęcia tej chwalebnej tradycji uznaje się 4 czerwca 1917roku. Poza prestiżem i uznaniem na całym świecie, uhonorowany twórca otrzymuje świadectwo wraz z czekiem na 15 tys. USD (Wyjątek stanowi zwycięzca w kategorii służba publiczna – ten otrzymuje złoty medal).

Szczęśliwcy tegorocznej edycji

Breaking News Reporting

Dla dziennika „The Press Democrat” za materiał dotyczący wielkich pożarów, które zdewastowały Santa Rosa oraz hrabstwo Sonoma.

Dziennikarstwo śledcze

Przyznana „The Washington Post”, który ujawnił, że Roy S. Moore, republikański kandydat na stołek senatora, molestował seksualnie nieletnie dziewczynki. Nagłośniona afera doprowadziła do specjalnych wyborów, które wygrał demokrata Doug Jones.
Dziennikarstwo objaśniające

Otrzymały „The Arizona Republic” oraz „USA Today Network” dzięki zrealizowanemu przez nich projektowi multimedialnemu, obrazującemu plany Donalda Trumpa dotyczące budowy muru na granicy USA i Meksyku.

Dziennikarstwo krajowe

Dla „The New York Times” i „The Washington Post”. Redakcje opublikowały teksty powiązane z dochodzeniem w sprawie wpływu Rosji na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych z 2016 roku, a także dokumentacje w sprawie kontaktowania się pomagierów prezydenta Trumpa z rozyjskimi urzędnikami podczas kampanii wyborczej.

Dziennikarstwo lokalne

Siedmiodniową relację redakcji „The Enquirer” z Cincinnati, miasta naznaczonego „epidemią heroiny”. Dokładny materiał miał na celu ukazanie śmiercionośnych skutków niebezpiecznego uzależnienia. Jak podaje „NYT” Terry DeMio (jedna z głównych reporterek) powiedziała, że chcieli przede wszystkim uświadomić wszystkim członkom lokalnej społeczności, jakie życie wiodą mieszkańcy dosłownie każdego dnia.

Dziennikarstwo międzynarodowe

Dla dziennikarzy z agencji Reuters: Clare Baldwin, Manuel Mogato i Andrew R.C. Marshall. Nagroda jest zwieńczeniem ich pracy dotyczącej brutalnych zabójstw, powodowanych wypowiedzianą przez Rodrigo Duterte, prezydenta Filipin, wojną przeciwko narkotykom.

Publicystyka (Feature Writing)

Nagroda w tej kategorii przypadła Rachel Kaadzi Ghansah pracującej dla GQ za portret Dylanna Roofa, który zamordował dziewięć osób należących do parafii Emanuel African Methodist Episcopal Church. Zdarzenie miało miejsce w 2015 roku. Czasopismo dla którego pracuje autorka może poszczycić się pierwszym Pulitzerem w historii swojego istnienia.

Komentarz

Przyznana Johnowi Archibald z Alabama Media Group, którego komentarz oceniono jako ”liryczny i odważny”. Wskazywał on na hipokryzję, analizował skorumpowanych polityków oraz stawał w obronie praw kobiet.  Jak podaje oficjalna strona tejże nagrody, krytyka autora spowodowana była sytuacją w Alabamie, jednak odnosi się do całego kraju.

Krytyka

Dla Jerry Saltz, która została nagrodzona za “odważny punkt widzenia sztuki wizualnej w Ameryce”. Również był to pierwszy Pulitzer „The New York Magazine”, dla którego pracuje.

Editorial Whiting

Trafił w ręce Andie Dominick z „The Des Moines Register”, badającej następstwa prywatyzacji Iowan’s Medicaid.

Komiks (Editorial Cartooning)

Dla dziennikarzy “The New York Timesa”: Michael Sloan i Jake Halpern, za ich pracę nad ciągiem komiksów obrazujących trudną sytuację i problemy rodziny uchodźców, która boi się na samą myśl o deportacji.

Fotografia informacyjna

Charlottesville w Wirginii, zamieszki, rasizm i moment, gdy samochód uderza w ludzi. Nagroda dla Ryana Kelly z „The Daily Progress”.

Fot. Adnan Abidi/Reuters

Fotografia pełnometrażowa (Feature photography)

Znów temat uchodźców. Mniejszość etniczno-religijna Rohingja, która, uciekając z Birmy przed prześladowaniami, doświadcza przemocy. Wyróżnieni pracownicy Reutersa.

Fikcja

Za „Less” dla Andrew Sean Greer. Głównym bohaterem książki jest powieściopisarz przed 50, Arthur Less. Zawiedziony życiem, zarówno zawodowym jak i prywatnym, postanawia jednak nie rezygnować z wcześniej wybranego życia. Bez optymizmu zgadza się wziąć udział w niejednym nieudanym wydarzeniu literackim. Na szczęście decyzja pociąga za sobą szereg niespodziewanych sytuacji. Po raz kolejny powiedzenie, że „podróż jest ważniejsza od celu” okazuje się trafne. Pisarz trafia do Marocco. Paryża, Berlina, Japonii, Nowego Jorku czy Indii. Christopher Buckley z The New York Times Book Review ocenił “Less” jako “najzabawniejszą, najmądrzejszą i najbardziej ludzką” powieścią, którą udało mu się ostatnio przeczytać.

Dramat

Za “Cost of Living” dla Martyny Majok, z pochodzenia Polki. Dramat porusza nieustannie ważne kwestie takie jak budowanie relacji między dwoma niepełnosprawnymi osobami, oraz ich „aniołami stróżami”, którzy opiekują się nimi dzień w dzień. Jurorzy ocenili dzieło jako „uczciwe i oryginalne”.

Historia

Za “ The Gulf: The Making of an American Sea” dla Jack E. Davis, profesora z Uniwersytetu Floryda. Nagrodzona książka zajmuje się wnikliwie historią Zatoki Meksykańskiej, jednego z największych zbiorników wodnych na świecie. Autor przyznał, że katastrofa Deepwater Horizon była bodźcem do pokazania światu „prawdziwego oblicza zatoki”.

Biografia

Za “ Prairie Fires: The American Dreams of Laura Ingalls Wilder dla Caroline Fraser z Santa Fe, N.M. Biografia opowiada o Laurze Ingalls Wilder, autorce “ Domku na prerii”.  New York Times podaje,  że 57 letnia pani Frasher czytając jako dziecko zwracała uwagę na opowieść i niejednokrotnie mroczny motyw skrywający się za powstaniem książki. „Wilder była niezwykłą postacią, która mówi nam tak wiele o sposobie w jaki Amerykanie chcą myśleć o ekspansji na zachód. Ona pokazuje nam wszystkie nasze fantazje” powiedziała nagrodzona autorka.

Poezja

Za “Half- light: Collected Poems 1965-2016” dla Franka Bidarta, 78 letniego mężczyzny. Do wydania całej życiowej kolekcji natchną go, w 2013 roku, agent Andrew Wylie. Sam autor przyznaje, że nie jest pewien, czy zdobyłby się na taki krok, gdyby nie ta sugestia.

Reportaż (General nonfiction)

Za “Locking Up Our Own: Crime and Punishment in Black America” dla Jamesa Formana Jr., profesora Yale Law School.

New York Times komentuje: “Książka analizuje, w jaki sposób realne reakcje na kryzysy w czarnych społecznościach, poczynając od końca lat 60. XX wieku, nieumyślnie pomogły doprowadzić do masowego uwięzienia”.

Muzyka

Za “Damn” dla Kendricka Lamara, 30 letniego chłopaka, który jako pierwszy raper w historii nagród Pulitzera został wyróżniony w tejże kategorii. Zwykle zwycięzcami zostawali jazzmani albo wykonawcy muzyki klasycznej.

Służba publiczna

Otrzymały „The New Yorker” (Ronan Farrow) i „ The New York Times” (Jodi Kantor i megan Twohe), które stworzyły  materiały na temat Harweya Weinsteina, producenta filmowego, winnego molestowania seksualnego.

Benito Taibo, pisarz i zapalony czytelnik powiedział, że książka służy przede wszystkim po to, żebyś wiedział, jak bije twoje serce, poczuł jak wywracają się twoje wnętrzności, doświadczył prochu na polu bitwy. Nagroda Pulitzera to, co prawda, nie tylko literatura, jednak ściśle wiąże się z potęgą słowa pisanego. Pomaga stać się osobami myślącymi, a zatem  świadomiej przeżywać życie!

Maria MIKOŁAJCZYK

Dodaj komentarz