Muzyczna alternatywa dla Last Christmas

Młody zespół „Niezbędny Balast” okazał się tegorocznym faworytem publiczności. /fot. Kornelia Starczewska

6 i 7 grudnia w Poznaniu odbyła się 14. edycja festiwalu „Szanta Claus”, organizowanego przez Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski. Inauguracja wydarzenia odbyła się w tawernie „ZĘZA”, w piwnicy restauracji „Pióro Feniksa”. Punktem kulminacyjnym festiwalu był sobotni koncert w Auli AWF im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Koncert główny rozpoczął się od uroczystego powitania wszystkich zgromadzonych przez organizatora. Nie obyło się bez podziękowań dla sponsorów, takich jak restauracje „Pióro Feniksa” czy „Czerwona Papryka”, bez których wsparcia festiwal by się nie odbył. Uroczyste powitanie gości zwieńczyło ogłoszenie wyników części konkursowej wydarzenia. Na pierwszym miejscu uplasowała się Marta Kania, na drugim ex aequo Wojciech Biesiad Biesiadecki oraz Zespół Czwarta Wachta, który otrzymał również nominację do przeglądu konkursowego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „SHANTIES” 2020. Trzeciego miejsca nie przyznano.

Na scenie wystąpiło wielu utalentowanych wykonawców. Oprócz radosnych szant, angażujących całą publiczność, nie zabrakło nostalgicznych ballad, wzbudzających niemałe wzruszenie wśród słuchaczy. Taki właśnie rodzaj żeglarskich pieśni zaprezentowała zwyciężczyni tegorocznego przeglądu konkursowego, Marta Kania. Utwory jak „Legenda”, czy „Ostatni Rejs” w połączeniu z anielskim głosem kobiety, wkradły się do serc zgromadzonych na sali miłośników morza. Laureatka przeglądu zaprezentowała również szantę zatytułowaną „O świcie”, poświęconą Joannie Pajkowskiej, pierwszej Polce, która samotnie opłynęła glob trasą na Wschód.

Kolejne zespoły prezentowały różnorodne style pieśni morskich, od refleksyjnych ballad, po żywiołowe, często humorystyczne szanty. Na szczególne uznanie zasługuje zespół z Darłowa „Niezbędny Balast”, który pod przewodnictwem Bogdana Balcerzaka zrobił kawał dobrej roboty.  Grupa pokazała publiczności, co znaczy czuć wiatr w żaglach oraz powiew bryzy, mimo dużej odległości od morza. Dużym dowodem uznania dla nastoletniego zespołu były prośby wykrzyczane z publiczności, aby wykonawcy – a było ich kilkunastu – każdy z osobna powiedział, jak ma na imię. Przed koncertem jedna z członkiń „Niezbędnego balastu” zdradziła nam: „Wszystkie teksty śpiewanych przez nas szant są autorskie i obrazują historie, które są związane z silnymi emocjami”. Na scenie zobaczyliśmy również Grupę Trzymającą Ster, Kamila Badziocha & Agnieszkę Gładyszak-Knychała oraz wielu innych.

„Szanta Claus Festiwal” cieszy się dużą popularnością w stolicy Wielkopolski. Dopytując publiczność skąd czerpie zamiłowanie do pieśni morskich, uzyskałyśmy wiele opowieści o spotkaniach przy kominku i wspólnym tworzeniu szant. Jak widać brak wielkiej wody w pobliżu nie powstrzymuje ludzi od tworzenia i uczestnictwa w żeglarskiej kulturze. Festiwal miał miejsce już po raz 14. i wszystko wskazuje na to, że tradycja będzie kultywowana przez następne lata.

Oliwia TROJANOWSKA

Kornelia STARCZEWSKA