Pomaganie przez rapowanie, czyli #hot16challenge2

W akcję włączył się nawet prezydent Andrzej Duda. // Źródło: Youtube.com

Zważając na czasy, w których się znaleźliśmy, trudno jest mówić o jakichkolwiek pozytywach pandemii. W tej dramatycznej sytuacji raperzy postanowili jednak zmobilizować polską scenę hip-hopową i zebrać pieniądze na pomoc w walce z koronwirusem. Nikt jednak nie spodziewał się, że akcja nabierze takich rozmiarów.

Hot16challenge2 to powrót akcji sprzed 5 lat zapoczątkowanej przez Solara. Zasady zabawy są proste – raper wykonuje szesnaście wersów, po czym nominuje kolejnych artystów. Pierwsza edycja wyzwania miała charakter czysto rozrywkowy i nie wyszła poza środowisko hip-hopowe. Przyniosła jednak wiele emocji i klasycznych momentów, kultowe już szesnastki Tedego czy Ostrego pozostały w pamięci fanów, którzy liczyli na kolejną odsłonę zabawy.

Jednak dopiero koronawirus sprawił, że Solar po raz kolejny nagrał swoją zwrotkę i nominował kolegów z branży do wpłacania pieniędzy na akcję. Było to o tyle ciekawe, że w perspektywie 5 lat od pierwszej edycji, w polskim rapie zmieniło się naprawdę dużo. Pojawili się nowi topowi wykonawcy, powrócili również ci starszej daty, nieaktywni w 2015 roku. Przez tę zmianę warty otrzymaliśmy wykonania Pezeta czy Taco Hemingwaya. Za to ci, którzy wzięli udział w pierwszej edycji akcji, mogli spróbować nagrać jeszcze lepsze zwrotki.

To co przyniosło najwięcej rozgłosu akcji to wyjście poza środowisko hip-hopowe i nominowanie artystów spoza gatunku, czy po prostu celebrytów i osób medialnych. Prawdziwym hitem internetu okazała się szesnastka Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, który w dość nieporadny sposób powtarzał wers o ostrym cieniu mgły. Oprócz fali memów, które ukazały się po opublikowaniu klipu, pojawiły się również emocje w środowisku politycznym. Opozycja wskazała na brak skutecznej pomocy ofiarom koronawirusa przez rząd i głowę państwa, z kolei Krzysztof Bosak zauważył powiązanie nagrania z żydowskim Talmudem (sic!).

Najważniejsze jest jednak to, że akcja okazała się prawdziwym sukcesem. Osoby nominowanie chętnie brały udział w wyzwaniu, przez co udało się na ten moment zebrać już 2,7 miliona złotych. Hot16challenge2 nie zawiodło również na płaszczyźnie artystycznej. Świetne zwrotki nagrali przedstawiciele kilku pokoleń polskiego rapu (np. Sokół czy Mata), jak i wykonawcy niezwiązani na co dzień z hip-hopem (świetnie wykonania Brodki czy Coals). Nawet takie ikony jak Beata Kozidrak przyjęły nominacje i pokazały dystans do samych siebie.

Jako redakcja zachęcamy was do wpłacania pieniędzy na akcje, które zostaną w całości przekazane polskim szpitalom i lekarzom: https://www.siepomaga.pl/hot16challenge

Maksym DANISZEWSKI