K/DA – wirtualne brzmienie światowego sukcesu

K/DA razem z Seraphine w Szanghaju podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w „League of Legends” //Źródło: Twitter K/DA @KDA_MUSIC

Nie na co dzień słyszy się o producencie gier komputerowych, który szturmem wdarł się do świata muzyki, nie ustępując poziomem czołowym wytwórniom. To niesamowity fenomen w Internecie, ale też branży muzycznej. Na czym polega ich sukces i dlaczego warto posłuchać najnowszego krążka grupy K/DA?

Riot Games to studio znane światu przede wszystkim ze swojej flagowej produkcji – „League of Legends”. Rynek gier nie jest jednak jedynym, w który zainwestowała firma. W internetowym świecie oraz społeczeństwie graczy, wytwórnia znana jest również z przepięknych utworów muzycznych, które tworzone są na potrzeby gry. Co roku, począwszy od 2015, ukazuje się także singiel będący hymnem danych Mistrzostw Świata ww, produkcji. W nagranie takiego utworu angażują światowej sławy zespoły, wokaliści i producenci muzyczni, wśród których znaleźli się m.in. Imagine Dragons, Zedd czy MAX. Utwory te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a liczne eventy odbywające się w samej grze również wielokrotnie owocowały powstaniem muzycznych perełek.

Początki K/DA

Przełom na globalną skalę nastąpił w 2018, kiedy wraz z finałami Mistrzostw Świata w LoL-u zadebiutował zespół K/DA. Wirtualna grupa stworzona została z czterech postaci z gry: Ahri, Evelynn, Kai’Sy i Akali, które umieszczono w realnym świecie, nadając im nowy wygląd i historie. Za fikcyjnymi bohaterkami stanęły jednak prawdziwe piosenkarki, które udzieliły im głosów, tworząc absolutny hit: POP/STARS. Debiutancki singiel stworzony w k-popowym klimacie okazał się strzałem w dziesiątkę. W ciągu kilku dni teledysk obejrzano 30 milionów razy. Dziś ta liczba zbliża się do 400 milionów, a polubienia sięgnęły 4,6 miliona.

Pozytywny odzew na projekt przerósł wszelkie oczekiwania. Kolejne mistrzostwa przyniosły próbę powtórzenia sukcesu, tym razem za pomocą hip-hopowej grupy True Damage, w której wystąpiła Akali z K/DA. Ich singiel GIANTS, choć z perspektywy czasu poradził sobie dobrze, nie powtórzył fali gwałtownego zachwytu poprzedniczkami.

#CALLINGBLADES

W sierpniu tego roku stało się jasnym, że K/DA powróci. Hashtagi #KDAISBACK oraz #CALLINGBLADES szybko podbiły Twittera. Zespół ponownie zgromadził fanów nie tylko gry, ale również dobrej muzyki, prezentując utwór THE BADDEST. Jak wkrótce się okazało – pierwszy z dwóch singli promujących debiutancką epkę ALL OUT, której premiera odbyła się na początku listopada. Minialbum składa się z pięciu piosenek. Twórcy oznajmili jednak, że nie chcą, by postacie z K/DA identyfikowane były z określonymi piosenkarkami. Dlatego też każdy z utworów jest niezwykle zróżnicowany, a do ich stworzenia zaangażowano rzeszę osobistości ze świata muzyki.

ALL OUT to projekt kompletny i przemyślany. Nie pozostawia na słuchaczu suchej nitki, wciągając go w świat mocnych brzmień i nowatorskich bitów. Spośród pięciu utworów aż cztery to tryskające energią bangery, które przy odrobinie większej popularności bez wątpienia uświetniłyby klubowe repertuary. Między nimi chwilę oddechu i mrocznej atmosfery wprowadza wolniejsze VILLAIN. Natomiast najlepszą pozycją jest zdecydowanie MORE, które zostało wybrane na singiel promocyjny epki. Wraz z dopracowaną na najwyższym szczeblu produkcją, utwór eksploduje bogactwem basów oraz podkręconych syntezatorem bitów, które nadają mu trapowego brzmienia i idealnie komponują się z głosami grupy. Poza oryginalnymi wykonawczyniami POP/STARS (Madison Beer, (G)I-DLE, Jaira Burns), słychać tutaj również niesamowitą Lexie Liu, która podkłada głos nowej postaci gościnnie występującej w utworze, Seraphine. Wokalistka urozmaiciła piosenkę nie tylko swoim delikatnym brzmieniem, ale i zwrotką w ojczystym chińskim języku. Wisienką na torcie jest będący majstersztykiem teledysk, który idealnie oddaje ducha singla.

Docelowym odbiorcą ALL OUT nie są jednak tylko gracze. To utwory o przede wszystkim uniwersalnym wydźwięku, które nie łączą się bezpośrednio z grą, ale nadal kryją w sobie subtelne nawiązania. Zachęcają również ich wykonawczynie, wśród których znajdują się gwiazdy takie jak Kim Petras, czy jeden z najbardziej popularnych k-popowych girlsbandów – TWICE. To krótki, ale wykonany z największą precyzją album, który utwierdził pozycję K/DA w świecie muzyki.

Robert PŁACHTA