Nowa Siła Kuratorska na horyzoncie

Już dziś rusza XII edycja Festiwalu Nowa Siła Kuratorska. W specjalnej formie online będzie można obejrzeć efekty prac studentek i studentów teatrologii na UAM, którzy przygotowali wiele atrakcji. Czego można spodziewać się po wydarzeniu?

Wraz z nadejściem wiosny nadeszła również XII edycja corocznego wydarzenia Nowa Siła Kuratorska. Inicjatywa realizowana jest przez studentki i studentów trzeciego roku Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z wyjątkowych względów pandemicznych, Festiwal po raz pierwszy w całości odbędzie się w internecie. Całość potrwa od 15 kwietnia do 23 maja. To niezwykłe wydarzenie promujące rozmaite formy kulturalne jest także wyjątkową okazją do nawiązania dialogu i odkrycia innych punktów widzenia na różne dziedziny sztuki. Młode pokolenie kuratorek i kuratorów przedstawi uczestnikom swoje spojrzenie na wiele kwestii nurtujących ich rówieśników.

Podczas wydarzenia zostaną poruszone liczne kierunki rozważań, które łączy wspólna myśl – dostrzeganie niedostrzeżonego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest więc zwracanie uwagi w dyskursie społecznym na to, co często umyka nam w pędzie codzienności i ginie zapomniane, mimo wagi spoczywającej na tych tematach. Organizatorki poruszą kwestie takie jak: ekoetyka teatru, zaangażowanie społeczne w musicalach, edukacyjny wymiar gier RPG, techniki performerskie czy głośna ostatnimi czasy inkluzywność języka. Wspólnie postarają się rzucić światło na te tematy i sprowokować do dyskusji, która tak bardzo jest potrzebna.

Projekty cechują się dużą różnorodnością, dlatego też Nowa Siła Kuratorska kierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Uwaga zostanie poświęcona kwestiom społecznym, etycznym i estetycznym. Udział w przygotowanych dyskusjach i wykładach może wziąć każdy – wydarzenie jest bezpłatne. Dodatkowo uświetni je uczestnictwo licznych dydaktyczek i dydaktyków oraz znawczyń i znawców tematu. Będą to m.in. dr Zofia Smolarska, Weronika Szczawińska, dr Jacek Mikołajczyk, dr Jakub Alejski, Anna Cyklińska czy Małgorzata Jabłońska. To niepowtarzalna okazja, by w domowym zaciszu wziąć udział w ważnym wydarzeniu i dowiedzieć się o wielu ciekawych i istotnych dla współczesnej sztuki sprawach.

Robert PŁACHTA