Debata „Wolna, Organiczna, Wielka” na WNPiD. Rektorka: „Nie podoba mi się stwierdzenie, że uczelnia kształci pracowników. Uczelnia ma kształcić ludzi”

fot. Kacper Zieleniak

Czy poznaniacy to lepsi pracownicy niż mieszkańcy innych metropolii? Jakie perspektywy zawodowe mają studenci czołowych polskich uczelni? Czy sukces da się osiągnąć jedynie harując szesnaście godzin dziennie? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć goście trójpanelowej debaty „Wolna, organiczna, wielka”, która odbyła się 21 kwietnia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.

Trzeci i ostatni panel dzisiejszej (21.04.) konferencji/debaty naukowej zorganizowanej z okazji Dni Pracy Organicznej i odbywającej się w auli WNPiD zatytułowano „WIELKA”. Prelegenci: Rektorka UAM — Bogumiła Kaniewska, dyrektor personalny Volkswagen Poznań Marcin Jankowski oraz zastępczyni dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP Anna Wawdysz, zastanawiali się nad tym, czy i jak uczelnia akademicka taka jak UAM, przygotowuje żądnych praktyki studentów do skutecznego wejścia na rynek zawodowy. Zdaniem Rektorki, uczelnia powinna przede wszystkim kształcić ludzi twórczych i otwartych, takich którzy potrafią zajmować się problemami i szukać kreatywnych rozwiązań. „Nie podoba mi się stwierdzenie, że uczelnia kształci pracowników, uczelnia ma kształcić ludzi” mówiła Profesor Kaniewska.

fot. Kacper Zieleniak

Dyskutowano również na temat specyfiki mieszkańców Poznania i Wielkopolski, wskazywano na praktyczność zakorzenioną w mentalności naszego regionu, na wciąż żywą tradycję pracy organicznej. Przytaczano ciekawe dane statystyczne, audytorium mogło dowiedzieć się, że wśród 104 tysięcy studentów w Poznaniu, aż 60% to Wielkopolanie. Zastanawiano się nad przyczynami renomy poznaniaków jako dobrych i rzetelnych pracowników. Jedną z poruszonych kwestii była również próba diagnozy kondycji młodego pokolenia — „Z”, jego potrzeb i aspiracji. „Uważam, że to bardzo dobrze, że młodzi ludzie szukają w pracy samorealizacji” — komentowała Rektorka Kaniewska tezę, jakoby młodzi ludzie nie zgadzali się na „16 godzin ciężkiej pracy”, proponowane przez Profesora Matczaka. Prelegenci są spokojni o nasze nowe pokolenie, ich zdaniem jesteśmy uwrażliwieni na los i kształt otaczającego nas świata, troszczymy się o jego przyszłość. Na koniec panelu przyszedł czas na pytania, anegdoty i polemikę. Wydarzenie transmitowano na stronie WNPiD na Facebooku, gdzie dostępny będzie zapis z relacji na żywo.

fot. Kacper Zieleniak

Kacper ZIELENIAK